Factory Reconditioned; Open Box
Limit 2 per customer
Features
Key Features:
  • Get reliable performance from the Intel Core i9-11900KF processor
  • 64GB DDR4 memory - For multitasking power
  • *Compatible with Windows 11
Warranty: 180 Day MSI Warranty
Specs
Manufacturer Part # AegRS11TF240
OS Windows 10 Home
FREE Upgrade to Windows 11
CPU Intel Core i9-11900KF 8C/16T 3.5-5.1 GHz 16MB Cache
Chipset Z590
Motherboard MSI ATX Motherboard
CPU Cooler 240mm Liquid Cooler
VGA NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 12G GDDR6X
Memory (GB) 64GB DDR4 (4 x 16GB)
LAN 1 x RJ45 (2.5GbE) Intel I225V
Wireless Communication WiFi 6E (802.11ax) 2.4Gbps Tri Band 2.4GHz, 5GHz, 6GHz
Audio 7.1 HD Audio (Realtek AL897)
Video Port 1 x HDMI-out (2.1), 3 x DP-out (1.4a)
I/O Front:
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x USB 3.2 Gen 1 Type C
1 x Mic in / 1 x Headphone out
LED Button - Press and Hold 3 seconds for software mode
Rear:
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C
4 x USB 2.0
1 x HDMI out
3 x DP out
USB Front:
1 x USB 3.2 Gen 1 Type C
Rear:
1 x USB 3.2 Gen 2 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C
4 x USB 2.0
HDD/SSD 2TB M.2 NVMe SSD + 2TB HDD
ODD N/A
Peripherals MSI Gaming Mouse
MSI Gaming Keyboard
Power Supply 850W
Power Efficiency Level 80 Plus Gold
Dimensions 8.46" x 16.93" x 17.72"
Weight 29.98 lbs
In the Box:
  • MSI AEGIS RS 11TF-240US Gaming Desktop
  • MSI Gaming Mouse
  • MSI Gaming Keyboard
Specs
OS Windows 10 Home
FREE Upgrade to Windows 11
Chipset Z590
CPU Cooler 240mm Liquid Cooler
I/O Front:
1 x Mic in / 1 x Headphone out
1 x HDMI out
3 x DP out
USB Front:
ODD N/A
Peripherals MSI Gaming Mouse
Power Supply 850W
Weight 29.98 lbs
In the Box:
  • MSI Gaming Mouse
Best sellers
Deals our customers love best.
    Microtouch Titanium Trim Hair Cutter
    (24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries
    (48 Batteries) Energizer MAX AA Alkaline Batteries
    (4 PACK) Energizer 2032 Batteries - 3V Lithium Coin Batteries